Радіодеталі з розібраного обладнання і апаратури

Радиодетали

Старі радіодеталі

Будь-який радіоелектронний компонент, (радіодеталі) коштує грошей і часом чималих, через це багато майстрів воліють використовувати при ремонті, для його здешевлення, різні деталі, які залишаються після розбирання старого, непрацюючого обладнання. Природно, така «здобич» радіокомпонентів вигідна з економічної точки зору, але, необхідно враховувати важливий нюанс – апаратура, з якої вилучили РЕК була несправна, що означає – будь-яка деталь, випаяна з плат, може виявитися також несправною, і саме через неї зламалася радіоапаратура, а значить, що й обладнання, яке ремонтується за допомогою РЕК б/в може «відмовитися» працювати. Хоча, при грубому, неправильному демонтажі можливо пошкодити й справну деталь.

Для того, щоб уникнути проблем при ремонті радіоапаратури б/в деталями, узятими з розбирання, необхідно хоча б перевірити їх працездатність.

Огляд радіодеталей б/в

Огляд найкраще робити вже на стадії демонтажу, так, наприклад, немає сенсу випаювати деталь, у якій обгоріла фарба або ж пошкоджений корпус, деталі з видимими ознаками перепайки, з запахом гару.

Багато сучасних конденсаторів мають на денці насічки, тріщини, які добре видно при пробиттю деталі на платі, такий конденсатор не варто випаювати, він уже зіпсований. Також трансформатори, котушки, що мають оплавлений каркас, потемнілу ізоляцію не випоюють – такі деталі можна спробувати запропонувати купити фірмам, які скуповують РЕК б/в.

Деталі в скляному корпусі повинні бути без тріщин, тому, що через них може потрапити волога, повітря, виникне порушення герметичності, порушиться вакуумна складова – такі елементи непридатні для повторного використання.

Перегрів радіодеталей

Проводячи демонтаж радіодеталей з обладнання необхідно знати, що будь-який радіоелектронний компонент не може бути підданий перегріву і механічному навантаженню. Якщо ви довго нагріваєте деталь паяльником, з зусиллям витягуєте її з отвору на платі, то ви напевно пошкодите елемент. Не можна нагрівати РЕК більше ніж п’ять секунд, краще зробити другий підхід. Розпаяти плату краще використовуючи товстий металевий пінцет, за допомогою якого підтримують деталь, яку випоюють. Прогрівайте її з обережністю і витягуйте акуратно. Пінцет при цьому використовується не тільки як зручний інструмент, але і як тепловідвід, який знижує температуру нагрівання елемента. Найбільш схильні до перегріву напівпровідникові РЕК: транзистор, діод, мікросхема, деякі конденсатори. Резистор більш стійкий до перегріву, але і він має певну межу своєї міцності.

Перевірка РЕК б/в

Після демонтажу вилучені деталі необхідно перевірити.

Резистор – перевіряється звичайним мультиметром або будь-яким широкодіапазонним омметром. Оглянувши резистор, виміряйте опір деталі. Він може і не повністю відповідати нанесеному на ньому маркуванні, але і не повинно набагато відрізнятися від допустимого стандарту.

Змінні, підлаштовуючи резистори – часто у цій деталі порушуються контакти між рухомими контактами й поверхнею внаслідок окислення, зносу. Перевіряючи елемент, стежте, щоб покази на приладі змінювалися плавно, без різких змін.

Конденсатори перевіряють за допомогою мультиметра, який вимірює місткість, показання повинні бути в певних межах, які нанесені на деталі за допомогою спеціального маркування.

Діоди, світлодіоди і транзистори, також можна перевірити мультиметром.

Звичайно, радіодеталі, які випаяні з обладнання б/в можна використовувати в якості тимчасових елементів при ремонті апаратури, краще, економічніше буде все-таки придбати нові деталі, якщо ви бажаєте, щоб радіоелектроніка працювала довго і стабільно, а старі, б/в РЕК краще продати компанії, яка купить і правильно утилізує радіодеталі, а ви ще й гроші отримаєте, які можна буде витратити на нові компоненти.

Прокрутить вверх