Материнські плати

Материнские платы

Материнські (системні) плати

Довгий час материнські плати зустрічалася виключно в системних блоках комп’ютерів, будучи їх головним елементом. Уже сьогодні материнську плату можна зустріти практично в будь-якому цифровому пристрої будь то телевізор, фотоапарат, смартфон або що інше.

Материнська, альтернативна назва системна плата являє собою свого роду каркас цифрового пристрою, до неї приєднуються всі інші елементи машини від процесора до периферійних пристроїв. Материнську плату в народі так само часто називають материнки, або ласкаво мамка.

Структура і комплектуючі, що підключаються до материнки

Материнська плата являє собою багатошаровий друкований пристрій на основі склотекстолітового волокна з покриттям з мідної фольги. Методом травлення на поверхні фольги отримують своєрідні доріжки, які є провідниками. Саме ці доріжки, звані інформаційними шинами (BUS) дозволяють підключати до материнської плати інші пристрої.

Системна плата завжди рясно забезпечена всілякими роз’ємами, кріпленнями й портами на кінцях доріжок для того щоб можна було легко і безболісно встановлювати або змінювати ті чи інші компоненти.

Комутовані компоненти

Основним призначенням материнки є управління і комутація підключених до неї пристроїв. До таких пристроїв відносяться:

 • процесори – одно або багатоядерні пристрої, що відповідають за обсяг оброблюваної інформації, забезпечені системою охолодження через перегрів,
 • чіпсет з двох мостів (північного і південного), що відповідає за контроль роботи периферійних пристроїв і плат,
 • плати оперативної пам’яті,
 • відеокарти,
 • звукові та мережеві плати,
 • ПЗП (постійний запам’ятовуючий пристрій),
 • носії інформації (жорсткі диски),
 • інші слоти й роз’єми для підключення інших пристроїв (монітора, принтера, пристроїв введення та ін.).

Технічні характеристики

Материнські плати від покоління до покоління поліпшуються і вдосконалюються. Технічні характеристики, а значить і можливості системних плат залежать від декількох параметрів:

– Покоління головного процесора, який підключається до материнки. Не можна підключити до материнської плати процесор, який не відповідає поколінню материнки. Він просто не буде працювати.
– Тактова частота процесора. Материнська плата в межах одного покоління розрахована виключно для підтримки роботи процесора в одному діапазоні, розширення якого вона не витримає і відмовить в роботі.
– Частота системної шини.
– Чіпсет. Саме цей показник безпосередньо грає роль в питаннях які пристрої можна підключати й з якими параметрами.
– Фірма виробник. Як правило, цей показник занадто великої ролі не грає, хоча деякі виробники випускають плати з розрахунком лише на власні комплектуючі.
– Форм-фактор, що визначає розташування слотів і мікросхем. У практиці зустрічаються різні форм-фактори моделей AT, ATX і WTX.

Розміри материнської плати залежать від моделі корпусу електронного пристрою і випускаються чітко визначеного стандарту. Вартість материнських плат безпосередньо залежить від марки виробника, потужності та можливостей материнки.

Інтегровані матплати

На практиці зустрічаються так звані інтегровані материнські плати, де відео- і звукова карта вбудовані. На перший погляд, такий тип плат вигідніше і дешевше, але свої мінуси є навіть в них:

 • вбудовані пристрої на виході дають звук і відео набагато нижчої якості, ніж встановлені окремо,
 • при виході з ладу відеокарти або аудіоплати заміні підлягає материнка повністю, що веде до зайвих витрат,
 • морально застарівають материнські інтегровані плати набагато швидше, що вимагає їх заміни,
 • висока ймовірність «зависання» системи.
Прокрутить вверх